Używane auto – czy warto wykupić gwarancję?

Zakup używanego samochodu to zawsze pewne ryzyko. Osoby sprzedające przeważnie zapewniają, że pojazd jest w świetnym stanie, a poprzedni właściciel jeździł nim tylko od święta. Praktyka potrafi być inna.

Coraz częstszą praktyką jest proponowanie przez sprzedawców gwarancji. Gwarancja na samochód używany może obejmować swym zasięgiem rozmaite części auta i stanowić niejako potwierdzenie, że kondycja pojazdu są zbieżne z opisem.

Jak działa gwarancja na samochód używany? Czy opłaca się z niej korzystać? W jakich sytuacjach jest ona użyteczna?

Różne rodzaje gwarancji na auta używane

Wiele komisów handlujących używanymi samochodami jest świadomych, że często historia oferowanych przez nich aut jest trudna do odtworzenia. Wiedzą to także kupujący, którzy do deklaracji handlarzy zazwyczaj podchodzą z rezerwą.

By rozbudzić w kliencie chęć zakupu i zaufanie, komisy sprzedają auta w pakiecie z gwarancją. Na rynku istnieje parę podmiotów świadczących tego rodzaju usługi. Gwarancja na samochód używany może być różna – tworzy ją zakres, warunki i cena.

Zależnie od wykupionego pakietu otrzymamy różne warunki. Szczegóły zawarte w umowie są też determinowane kondycją pojazdu, jego przebiegiem i ewentualną podatnością na usterki.

Przeważnie gwarancja na samochód używany dotyka okres od 3 do 12 miesięcy od zakupu auta. Bazuje się ona na bezkosztowej naprawie auta w jednym z wskazanych serwisów mechanicznych.

Podpisując umowę gwarancyjną, w jej ramach powinna znajdować się dokładna lista awarii i elementów, które mogą być objęte gwarancją. Komponenty objęte bezpłatną naprawą stanowią tylko procent wszystkich czynników, które potencjalnie mogą wymagać reparacji.

Ponadto, gwarancja na samochód używany zawiera też limit finansowy do którego pokrywane są koszty. W sytuacji wyższych kosztów naprawy niż wskazuje umowa klient różnicę pokrywa z własnej kieszeni.

Wypożycz samochód z gwarancją i nie martw się formalnościami. Skorzystaj z oferty ava-rent.

Gwarancja na samochód używany od strony praktycznej

Rzeczywistość związana z gwarancjami na samochody używane bywa różna. Można spotkać rzetelne firmy, od których gwarancja na samochód używany w pełni realizuje wymagania kupujących. Można też spotkać przedsiębiorstwa o niezbyt dobrych opiniach.

W związku z tym warto dokładnie przeanalizować umowę gwarancyjną i jej warunki. Zdarza się, że awaria musi być zgłoszona do instytucji gwarancyjnej w ciągu maksymalnie 48 godzin od jej wystąpienia. Nie zawsze jest to możliwe, a niestety daje to firmom opcje do odstąpienia od wykonania swoich obowiązków.

Skrupulatnie trzeba sprawdzać też zakres gwarancji w oparciu o kondycję kupowanego samochodu. Niestety rynek motoryzacyjny pozwala manipulowania różnymi parametrami przez sprzedawców. Cierpią na tym głównie osoby nie znające tematu.

Szukając danych na ten temat, można spotkać się z doniesieniami, że firmy często ociagają się z wywiązaniem się ze swoich części umów.

Zatem, jeśli gwarancja na samochód używany to u sprawdzonych dostawców. Uczciwe firmy nie splamią się oszustwem czy przeciąganiem sprawy. Ponadto umowy z nimi zawierane są przeważnie klarowne i nie zawierają żadnych haczyków. Nawet jeśli czasem takowe są droższe to wciąż warto.