Spływ kajakowy Krutynią – wspaniała przygoda

Ostatnimi czasy spływy kajakowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Wybierają się na nie grupy przyjaciół, wieloosobowe rodziny, ale również starsze osoby. Można znaleźć spływy kajakowe jednodniowe oraz takie, trwające 2-3 dni, a czasem nawet tydzień. Dzięki dużej ilości rzek w naszym kraju każdy może znaleźć coś na miarę swoich potrzeb. Teraz zajmiemy się pokazaniem jak wygląda spływ kajakowy rzeką Krutynią, która jest idealnym szlakiem zarówno dla początkujących, jak i średniozaawansowanych. Co warto wiedzieć na temat rzeki Krutyni, co powoduje, że jest ona niesamowicie często wybierana oraz jaki jest spływ kajakowy po niej?

Podstawowe informacje na temat rzeki Krutyni

Krutynia leży na Pojezierzu Mazurskim, przepływa przez Puszczę Piską a następnie Mazurski Park Krajobrazowy. Na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego przepływa przez rezerwaty „Krutynia” oraz “Krutynia Dolna”. Rzeka Krutynia ma długość 99 km i w ostatnich latach stała się bardzo popularnym miejscem na spływy kajakowe. Na Krutyni nie ma widocznych niemal w ogóle starorzeczy. Niemal od samego początku istnienia płynie tym samym korytem. Co jest także interesujące, Krutynia nie eroduje bocznie, tylko wgłębnie, a to powoduje, że jest jedną z najgłębszych rzek w Polsce, bowiem miejscami jest głęboka nawet na 7 metrów. W tej samej rzece znajdziemy również miejsca, kiedy jest dosłownie kilkanaście cm głębokości.

Jak wygląda spływ kajakowy Krutynią?

Rzeka Krutynia jest uważana za jeden z najciekawszych szlaków do spływu kajakowego w Europie. Spływ Krutynią jest niesamowicie interesujący oraz różnorodny. Płynąc nim przeprawiamy się przez Puszczę Piską, a od jeziora Mokrego również przez Mazurski Park Krajobrazowy. Przepłynąć można około 102 km szlaku, z czego 60 km to jeziora. Płynąc Krutynią zobaczyć można ciekawe rośliny i zwierzęta. Nie jest rzadkością dostrzeżenie podczas spływu kajakowego rzeką Krutynią orła bielika oraz orła przedniego. Często widziane w wodzie są gąbki oraz krasnorosty, które swoim wyglądem na kamieniach przypominają „krwawe plamy”. Na brzegach rzeki zobaczyć można dęby i wysokie sosny. Szlak prowadzi przez wiele niedużych jeziorek połączonych niedługimi rzekami, nazwanych rzeką Krutynią. Szlak kajakowy rozpocząć można w wielu miejscowościach, ale jego początek jest w Sorkwitach nad jeziorem Lampackim. Przeważnie kajakarze dopływają najdalej do miejscowości Ruciane-Nida, ale dopłynąć nim można trochę dalej – aż do jeziora Bełdany.

Dla kogo jest spływ kajakowy rzeką Krutynią?

Spływ kajakowy rzeką Krutynią nie jest najtrudniejszy. Mogą nim spokojnie płynąć początkujący kajakarze. Nurt nie jest rwący, a kilkadziesiąt km rzeki to woda stojąca. Spływ kajakowy Krutynią można spokojnie polecić dla dzieci i młodzieży. Fantastyczna natura, którą spotkamy podczas spływu rzeką Krutynią, mobilizuje do spływu ogromne rzesze osób. Dzięki sporej ilości wypożyczalni kajaków obok rzeki, to jest on dostępny dla większych wycieczek, ale również dla pojedynczych użytkowników. Spływ kajakowy Krutynią może trwać jeden dzień, tak aby przebyć jedynie fragment, ale można również przeprawić się przez niego podczas kilkudniowego wypadu na Mazury, albo nawet tygodniowego spływu kajakowego. Co około 13 kilometrów zobaczymy stanice wodne, w których można:

  • pozostawić kajak,
  • wypożyczyć domek kempingowy, pokój hotelowy, lub miejsce na polu namiotowym,
  • skorzystać z baru, lub rozpalić ognisko,
  • skorzystać z prysznica.

Spływ kajakowy rzeką Krutynią może więc być wspaniałą przygodą dla każdego i wcale nie musi być jednodniowy.