Nie rozumiesz nowych przepisów związanych z Nowym Ładem? Zapraszamy do lektury

O modyfikacjach w prawie przez wejście od nowego roku Nowego Ładu można usłyszeć od dawna. Niestety dopiero kiedy wszystko wystartowało okazało się jak wiele nieścisłości jest z nim związanych. Początkowo mogło się wydawać, że reforma będzie bardzo pozytywna i dużo pracowników cieszyło się na wejście tych przepisów. W styczniu, gdy mogliśmy zobaczyć pierwsze wypłaty wyszło jednak, że większość osób nie tylko nie zyskuje na Polskim Ładzie, ale otrzymuje mniej pieniędzy. Księgowa w krakowie i w innej części kraju ma kłopot, żeby dobrze wyjaśnić interesantom jakie są zmiany i czy muszą składać w związku z tym dokumenty. Zobaczmy kto straci na Polskim Ładzie i co planuje w związku z tym nasz Rząd.

Czy ulga dla klasy średniej działa?

Ta ulga jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych rzeczy. Jeśli patrzeć na założenia Polskiego Ładu jeśli zarabiacie rocznie między 68 412 a 133 692 zł brutto, nie powinniście stracić na wprowadzeniu nowych przepisów. Problem pojawił się jednak jak zaczęto sprawdzać co będzie, jeżeli w danym roku pracownik będzie na dłuższym L4, zmieni pracę na gorzej lub lepiej płatną, albo zdecyduje o pójściu na emeryturę i spadnie poniżej 68 412 zł brutto, albo będzie zarabiać więcej niż 133 692 zł brutto. Wychodzi na to, że w takiej sytuacji pracownik będzie musiał zwrócić znaczną ilość zarobionych środków do Urzędu Skarbowego przy następnym rozliczeniu PIT. To powoduje, że osoby będący na etacie nie wiedzą, czy powinni złożyć dokument, żeby im tej ulgi nie uwzględniać, czy nie. Na jednej ze styczniowych konferencji premier Mateusz Morawiecki powiedział, że każdy kto otrzymuje wynagrodzenie w kwocie do 11141 zł brutto miesięcznie i będzie stratny na Nowym Ładzie, otrzyma wynagrodzenie szkód. Urząd Skarbowy jednak twierdzi, że nie jest możliwe wprowadzenie tego systemowo i Polacy wciąż nie wiedzą co powinni robić. Pamiętajcie, że zawsze możecie zwrócić się o pomoc do biura księgowego w Krakowie. Księgowe z pewnością postarają się Wam jak najlepiej doradzić i wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Nowy Ład a przedsiębiorcy

Jeszcze zanim powstał Polski Ład można było usłyszeć, że przedsiębiorcy mają nieatrakcyjne zasady przy corocznym rozliczeniu podatkowym. Teraz Polski Ład jeszcze bardziej utrudni życie przedsiębiorcom, którzy utracą możliwość sprzedaży samochodu, któremu skończył się leasing przed upływem 6 lat. W przeciwnym przypadku obowiązkowe będzie rozliczenie tego w PIT. Do końca zeszłego roku było to tylko pół roku. Drugą ważną i niesamowicie negatywną dla przedsiębiorców zmianą jest to, że oczywiście Nowy Ład nie uwzględnia przedsiębiorców w uldze dla klasy średniej. Po raz kolejny udowadnia to, że są oni w dużo gorszej sytuacji niż osoba fizyczna pracująca na umowę o pracę.

Czy Nowy Ład jest przemyślany?

Osoby specjalizujące się w prawie podatkowym są zgodni co do tego, że tak ogromna reforma podatkowa powinna być o wiele bardziej i rozsądniej zorganizowana niż wprowadzony na początku tego roku Polski Ład. W zeszłym roku usłyszeć można było, że Polski Ład sprawi, że większość Polaków zyska, mało kto będzie w gorszej pozycji niż jest, rzeczywistość jednak pokazała coś całkowicie odwrotnego. Nawet jeśli Ci najmniej zarabiający zyskują kilka złotych w przeciągu miesiąca to zjada to galopująca inflacja. Oprócz tego tracą nie tylko osoby zarabiające wysoko ponad średnią krajową, ale też osoby, które samotnie wychowują dzieci. Jest to dla nich niesamowicie duży cios, o czym nikt nie wspomniał przy planowaniu Polskiego Ładu. Nie jest także niczym nowym, że w dużo gorszej sytuacji są jak zawsze przedsiębiorcy. Jeżeli nie umiecie obliczyć czy rozliczać się przez ryczałt, czy podatek liniowy, lub nie wiecie z czym wiążą się nowe przepisy to zawsze możecie wybrać się go księgowej w Krakowie. Biura księgowe mają aktualną wiedzę związaną z Polskim Ładem i przedstawiają najkorzystniejsze opcje dla Klientów.