Kopie zapasowe, serwery, pamięć masowa – wszystko co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie danych

W cyfrowym świecie nasze dane są non-stop narażone na różnego rodzaju ataki i zagrożenia. Sieć daje firmom sporo korzyści, jednak potrafi być też niebezpieczny(a). Przechwycone dane mogą być wykorzystane do niecnych celów.

W związku z tym tak ważna jest właściwa profilaktyka. Kodowanie haseł i udostępnianych treści oraz tworzenie kopii zapasowych to jedne z fundamentalnych działań związanych z bezpieczeństwem danych firmy.

Szczególnie ważne dla magazynowania danych są rozwiązania kryjące się pod nazwą: pamięć masowa. Kopie zapasowe i opcja długotrwałego przetrzymywania informacji stanowią punkt odniesienia w przypadku ewentualnych wycieków.

Cyberbezpieczeństwo – jak radzić sobie z nowymi typami zagrożeń?

Pamięć masowa jest jednym z najbardziej istotnych zespołów infrastruktury informatycznej w instytucjach. Pozwala trwale przechowywać ogromne ilości danych przez długi okres.

Dostęp do danych zapisanych na urządzeniach pamięci masowej jest o wiele dłuższy. Pozwala to na odtwarzanie informacji nawet po długim czasie. Jest to również zaleta w przypadku awarii czy ataków hakerskich. Pozwala wrócić do konkretnego momentu, bez potrzeby mozolnego odtwarzania utraconych danych.

Pamięć masowa przyjmuje najczęściej charakter zewnętrznego nośnika danych. Może to być dysk twardy, taśma magnetyczna, a nawet płyta CD. Zgromadzone materiały ponadto się szyfruje dla wzrostu bezpieczeństwa. Dostęp do nich jest osiągalny nawet bez połączenia sieciowego – pamięć masowa działa w trybie offline.

Niezawodne i łatwe w obsłudze? Jak działają nośniki pamięci masowej?

Pamieć masowa to pewne rozwiązanie. Jednak by była ona stuprocentowo niezawodna trzeba ją należycie ustawić. Każdy element tworzący system i jego wpływ na bezpieczeństwo danych powinien być poddany analizie. Pamięć masowa wymaga, by wszystkie elementy były podwojone. Zamysł jest taki, by awaria jednego elementu nie rzutowała na funkcjonowanie pozostałych.

Korzystając z pamięci masowej dobrze jest używać oprogramowania maskującego oraz zabezpieczającego. Nawet, kiedy dane wyciekną dzięki kodowaniu będą niemożliwe do złamania.

Rynek pamięci masowej stale się rozwija. Wdrażane są nowe pomysły. Następuje też decentralizacja pamięci masowej. Oznacza to, że gromadzone dane są rozproszone w killu dyskach, w różnych miejscach. Dzięki temu, ich zdobycie jest jeszcze bardziej skomplikowane.

Jak zabezpieczyć dane firmy?

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na rynku stale przybywa firm, które zajmują się cyberbezpieczeństwem.

Warto poszukać specjalistów, którzy mogą pomóc zabezpieczyć dane w naszych firmach. Pamięć masowa to tylko jeden z obszarów, którymi zajmują się firmy zajmujące się bezpieczeństwemIT.

Bezpieczne gromadzenie danych to nie tylko kwestia żywotna dla firm. Jest to również ważna część komunikacji z klientami, którzy przekazując swoje dane okazują nam zaufanie. Nie powinno się go zawieść.