Jakie są rodzaje ukulele?

Jeżeli dopiero co wymyśliłeś, że zaczniesz naukę gry na ukulele to być może wklepałeś w wyszukiwarkę: ukulele i wyskoczyło Ci wiele przeróżnych modeli. Najpopularniejsze są ukulele sopranowe i tenorowe, ale na rynku jest również kilka innych typów, na przykład koncertowe albo barytonowe. Jest między nimi więcej różnic niż tylko nazwa, a każdy z nich jest polecany dla innych osób, a świeżo upieczony muzyk może mieć lekki problem przy kupieniu dostosowanego instrumentu.

Rodzaje ukulele i podstawowe różnice

Podstawowa rozbieżność pomiędzy tymi dwoma instrumentami to barwa dźwięku. Ukulele sopranowe ma dźwięki wysokie i cienkie, tenorowe dla odmiany będzie cechowało się głęboką barwą dźwięku.

Kolejna różnica to rozmiar. Ukulele sopranowe jest najmniejsze i mierzy mniej więcej 53cm. Tenorowe natomiast jest sporo dłuższe bo jego wymiar to aż 66cm. To ukulele powinno być idealne dla osób, które już umieją na nim grać lub kiedyś już miały kontakt z gitarami. Sprawdzi się także u osób o większych dłoniach, ponieważ progi mają szerokie rozstawienie. Jedno jest pewne – oryginalne ukulele zawsze będzie mieć 4 struny. W sklepach można zobaczyć ukulele mające 6 strun, ale nie jest to oryginalne ukulele tylko guitalele.

Ostatnia już różnica, która łączy się trochę z wielkością ukulele to ilość progów. Zważywszy na to, że różne typy ukulele są innego rozmiaru, ukulele sopranowe posiada mniejszą ilość progów niż ukulele tenorowe. Najczęściej ukulele sopranowe ma od 12 do 15 progów, a tenorowe 17-19. Warto tu również powiedzieć o ukulele koncertowym, ma on średni rozmiar, dłuższe od sopranowego, mniejsze od tenorowego i ma 15-17 progów.

Szeroką gamę instrumentów znajdziesz w przyjazne-ukulele.pl – ukulele sopranowe i inne. 

Materiał wykonania ukulele-jaki wybrać?

Ukulele zwykle wykonywane jest z drewna. Tutaj można wskazać kilka najczęściej spotykanych typów, przykładowo mahoń, świerk czy najczęściej spotykane na Hawajach drewno koa. Ale drewno nie jest jedynym surowcem, z jakiego jest tworzone ukulele. Na rynku znajdziesz także instrumenty z włókna węglowego a także z tworzywa ABS, które może być połączone z drewnem. Do tego istnieją także takie wykonane ze sklejki. Kosztują prawie dwa razy mniej niż takie z litego drewna.

Tworzywo, z jakiego jest wykonywane ukulele oddziałuje na dźwięk jaki wydaje, przykładowo instrument wykonany z włókna węglowego jest głośniejszy i ma bardziej wyraźną barwę niż to wykonane z drewna. Różnica między dźwiękiem ukulele z litego drewna a tego ze sklejki jest nieznacząca.

Kupno ukulele – co trzeba sprawdzić?

Kupując ukulele należy na początku zdecydować się na odpowiedni dla nas rozmiar. Ukulele sopranowe ma najmniejsze wymiary i z pewnością nie będzie odpowiednie dla osoby o dużych dłoniach i grubych palcach. Prawdopodobnie może mieć trudność z chwytami. Będzie za to doskonałe dla dziecka albo osoby o chudych palcach. Na ukulele tenorowym trudno będzie się grało początkującemu, więc jest to jednak model dla doświadczonych ukulelistów, opcjonalnie dla takich z dużymi palcami.

Drugą kwestią jest materiał,z którego jest wykonane ukulele. Jeśli instrument ma być dla dziecka, albo planujemy z nim przemieszczać się, alternatywą może być obejrzenie takiego z tworzywa sztucznego, które jest trwalsze i mocniejsze. Musimy jednak wziąć wtedy pod uwagę, że będzie inna barwa niż ukulele drewnianego. Jeśli za to planujemy kupić ukulele z drewna, a jesteśmy niedoświadczeni i nie wiemy, czy za jakiś czas gra na instrumencie nam się nie znudzi – może lepiej jednak wybrać takie wykonane ze sklejki. Jest ono niemal dwukrotnie tańsze, a wydźwięk jest bardzo podobny do tego drewnianego.

Ostatnią ważną sprawą jest dokładne obejrzenie instrumentu. Niesamowicie ważne jest to, czy każde złączenie jest dobrze zrobione, czy gryf jest prosty i czy struny są w odpowiedniej odległości od gryfu. Te rzeczy mają duży wpływ na komfort grania, a w konsekwencji, mogą sprawić, że amator zrazi się do gry.