Jak wyszukać zakład pogrzebowy?

Każdy z nas prędzej czy później będzie miało kontakt ze śmiercią – wszak to nieodłączny element ludzkiego życia. Bliscy zmarłego w obliczu nieszczęścia muszą wybrać dobrą firmę pogrzebową. Nierzadko śmierć może być tak przytłaczająca, że trudno jest myśleć o przyziemnych sprawach związanych z organizacją pogrzebu. Trzeba wówczas znaleźć dobrą firmę pogrzebową, która poprowadzi przez ten niezbyt miły proces od kompleksowo bez jakichkolwiek kłopotów. Istotne, żeby ta uroczystość była odzwierciedleniem poszanowania dla nieboszczyka. Z tego powodu wybór właściwego zakładu pogrzebowego jest tak istotną kwestią, nad którą warto się dogłębnie zastanowić. Czym trzeba się sugerować wybierając firmę, która Podejmie się organizacji pogrzebu? Czy ta firma może zająć się kompleksowo wszystkimi sprawami?

Lokalizacja zakładu pogrzebowego

Jednym z ważniejszych kwestii, które warto rozważyć szukając zakładu pogrzebowego, jest jego położenie. Ważne jest, żeby położony był niedaleko cmentarza, na którym zostanie pochowany nieboszczyk. Miejscowa firma z całą pewnością będzie znała cmentarz i praktyki na nim panujące, a także proboszcza. Pozwoli to na sprawniejszą organizację uroczystości. Firmy pogrzebowe muszą również znać lokalne szpitale i chłodnie, jeżeli nie mają swojej. Często tego typu zakłady pogrzebowe położone są w bliskim sąsiedztwie cmentarza lub większych miejsc kultu. Na pewno ważnym warunkiem jest również to, aby bliskość zakładu pogrzebowego umożliwiła sprawny transport nieboszczyka. Kiedy zgon nastąpi nocą, na pewno będzie zależało bliskim na jak najszybszej reakcji pracowników zakładu.

Czy zakład pogrzebowy posiada w swojej ofercie transport zwłok?

Kolejną ważną sprawą jeśli chodzi o wybór firmy pogrzebowej jest to, czy taka firma oferuje przewiezienie zwłok. Jest to naprawdę ważne, kiedy zgon nastąpił daleko od miejsca docelowego pochówku. Niekiedy zdarza się, że należy odebrać zmarłego z drugiego końca kraju a nawet zza granicy. Wówczas trzeba zapytać się, czy znaleziony zakład pogrzebowy oferuje przewiezienie zwłok na znaczne odległości. Zazwyczaj takimi transportami zajmują się zakłady pogrzebowe z większych miast np. w Bielsku – Białej.

Usługi oferowane przez zakład pogrzebowy?

Poszukując właściwego zakładu warto również zwrócić uwagę na zakres usług jaki on oferuje. W tak trudnym momencie jakim jest zgon bliskiej osoby zazwyczaj rodzina pogrążona w smutku wolałaby oddelegować sporą część obowiązków związanych z pogrzebem na zakład pogrzebowy. Warto zwrócić uwagę na to, czy fachowcy mogą wesprzeć we wszystkich urzędowych formalnościach takich jak załatwienie aktu zgonu, wypełnienie dokumentacji o zasiłek a także wykupienie miejsca pochówku od zarządu cmentarza. Usługi pogrzebowe renomowanych firm często obejmują również wybór trumien albo w sytuacji kremacji – urn, dobór kwiatów, oprawa muzyczna ceremonii. Część zakładów pogrzebowych posiada nowoczesny sprzęt, który usprawnia pogrzeb taki jak np. winda służąca do umieszczenia trumny w grobie, baldachim osłaniający grób, świeczniki, stojaki na zdjęcia a także wiele innych. Z pewnością wszystko zależne jest od indywidualnych wymagań rodziny i tego w jakim stopniu chce ona zaangażować się w organizację pogrzebu. 

Czy położenie krematorium musi być brane pod uwagę

Kiedy rodzina jest zdecydowana na kremacje zwłok, musi ustalić gdzie znajduje się krematorium. Niektóre firmy w swoich usługach pogrzebowych posiadają także uczestniczenie podczas kremacji zwłok. W takiej sytuacji ważny jest fakt, czy w okolicy miejsca pochówku położone jest krematorium posiadające kaplicę, w której może się odbyć uroczystość. Krematoria zlokalizowane są najczęściej w pobliżu większych miejscowości. Dlatego jeżeli rodzina zechce pożegnać zmarłego biorąc udział w kremacji, zakład pogrzebowy wybierze krematorium, które zlokalizowane jest najbliżej miejscowości w której będzie pogrzeb. Należy wspomnieć, że obecnie w Polsce znajduje się około 60 krematoriów.