Czym są komory chłodnicze i gdzie znajdują zastosowanie

Chłodnictwo jest działem techniki, który zajmuje się odprowadzaniem ciepła ze środowiska, chłodzonego w celu otrzymania i zachowania temp. niższych od ciepłoty otoczenia. Największe zastosowanie znajdziemy w utrwalaniu żywności. 

Komora chłodnicza to oscięta powierzchnia otoczona przegrodami o sporej szczelości cieplnej oraz paroszczelności, w której utrzymywana jest niezmienna temperatura zgodna z wymaganiami dotyczącymi przechowywanych produktów. 

W zależności od utrzymywanych temperatur, komory dzielą się na:

    • komory chłodnicze – zakres temperatur 0 do +10C

    • komory mroźnicze – zakres temperatur -5 do -25C

    • komory morźnicze głębokiego mrożenia – temp. ok. – 30C

    • komory z atmosferą kontrolowaną. 

Chłodnie to profesjonalne rozwiązania dedykowane do magazynowania wyrobów świeżych, mrożonych w określonych warunkach. 

Komora chłodnicza zaopatrzona jest w chłodnię i agregat chłodniczy, które pozwalają zredukować i zachować niezmienną temperaturę we wnętrzu. 

W zależności od specyfikacji technicznej budynku oraz poszczególnych wymagań możemy wyróżnić komory murowane wolnostojące, modułowe, wykonane z płyt poliuretanowych oraz montowane całościowo we wnętrzu budynku. W związku z wymogami bezpieczeństwa tworzywo, z którego wykonane są komory chłodnicze cechuje się bardzo dużą wytrzymałością na ściskanie i gnicie, bezwonnością, ognioodpornością a także stabilnością chemiczną. Jest on również bezproblemowy do utrzymania w porządku oraz, a także pozwala na utrzymanie wysokich wymogów sanitarnych.  

Komory chłodnicze używane są m.in. w fabrykach produkcyjnych, wytwórniach oraz składnicach warzyw, restauracjach a także w placówkach medycznych. 

Mechanizmy te stanowią także nieodzowny kawałek wyposażenia samochodów-chłodni, czyli pojazdów służących do transportu żywności, leków oraz innych preparatów chemicznych. 

kryteris, które muszą zostać spełnione w chłodni, są zależne od rodzaju przechowywanych w niej wytworów. Temperatura zadana w chłodni może też być zależna od oczekiwanego okresu umieszczenia, a również od tego, czy ma w niej być przwechowywany świeży produkt, który następnie będzie zamrożony.

Komora chłodnicza składa się nie tylko ze ścian, podłogi, sufitu i drzwi. Jest to szereg rozwiązań technologicznych, które mają nacelu utrzymać odpowiednią temperaturę we wnętrzu pomieszczenia. W komorach należy także utrzymywać odpowiedni jakość wilgotności oraz natężenia przepływu powietrza. 

Zasada działania agregatu chłodniczego

Agregat chłodniczy jest punktem centralnym każdej komory chłodniczej. Jest to urządzenie służące do chłodzenia płynu procesowego. Składa się on z pojedynczego mechanizmu typu Monoblok, jak również całościowej instalacji typu split w skład w której wchodzi agregat, chłodnica i instalacja łącząca oba urządzenia. Agregaty chłodnicze można znaleźć dokładnie tam, gdzie obniżona temperatura jest niezbędna do przechowywania towarów lub utrzymania ściśle określonych założeń. Funkcjonowanie agregatu chłodniczego zbliżone jest do pracy innych urządzeń chłodniczych jak np. klimatyzacji. Opiera się ono na kompresji lub absorbcji pary. Cały proces rozpoczyna się w pierwszym podzespole, czyli parowniku, gdzie panuje niska temperatura oraz równocześnie niskie ciśnienie, krąży freon, czyli czynnik chłodniczy. Na początku znajduje się on w stanie ciekłym, jednak pobierając energię cieplną od produktów przetrzymywanych we wnętrzu komory chłodniczej zaczyna parować. Agregat zasysa czynnik chłodniczy i zwiększa ciśnienie, a także podnosi temperaturę. Następnie trafia on do skraplacza, gdzie zaczyna się proces jego skraplania. Tym oto sposobem oddaje on nagromadzoną dotychczas energię. W momencie, w którym czynnik roboczy przeniesie się ponownie do stanu ciekłego jest transportowany do tzw. zaworu dławiącego – zadaniem tego fragmentu jest obniżenie ciśnienia płynu, a w związku z tym znaczące obniżenie jego temperatury. W chwili, w której czynnik chłodniczy ponownie trafia do parownika cykl chłodzenia zaczyna się od nowa. 

Co rozpoczęło rozwój chłodnictwa przemysłowego 

Pierwsze zastosowanie komór chłodniczych sięga okresu zamierzchłego. Do przechowywania żywności stosowano rozpadliny wydrążone w lodzie ewentualnie śniegu. Już wówczas usiłowano w ten sposób przedłużyć świeżość posiadanych produktów. W historii ludzkości woda w postaci lodu znajdowała przez długi okres czasu zastosowanie. Praktycznie lodem posługiwano się do połowy XX wieku, a i dzisiaj lód jest stosowany w magazynach chłodu. 

Początkowe lata dwudziestego wieku to przede wszystkim chłodnictwo przemysłowe oparte na takich czynnikach jak amoniak a okresowo dwutlenek węgla. 

Chłodnictwo przemysłowe daje możliwości dla wielu branż na całym świecie. Mimo iż kojarzy się głównie z chłodniami i mroźniami, oferuje o wiele więcej zróżnicowanych rozwiązań, których zadaniem jest sprawienie odpowiednich kryteriów do przechowywania produktów oraz realizacji wskazanych procesów przemysłowych. 

Chłodnictwo przemysłowe to również mechanizmy, które są wykorzystywane w kompleksach użytkowych i komercyjnych. Coraz to większa różnorodność systemów chłodniczych decyduje o tym, że branża chłodnicza ciągle się rozwija. 

Porównywalnie jak w innych branżach, również w chłodnictwie przemysłowym coraz większą wagęuwagęzwraca się do rozwiązań przyjaznych dla środowiska naturalnego. Metody te wyróżniają się dużą skutecznością, równocześnie ograniczając popyt na energię lub korzystają z odnawialnych źródeł energii. Z roku na rok chłodziwa stosowane w układach chłodzenia szaf chłodniczych cechują się coraz to niższą szkodliwością dla otoczenia a w przyszłości mają zostać wyeliminowane przez naturalne czynniki chłodnicze. 

Komora chłodnicza – czy jest droga?

Etap projektowania komory chłodniczej jest podstawą skuteczności przyszłej instalacji. Także od tego w jaki sposób zostanie zaprojektowana instalacja do mroźni będzie zależeć jej końcowy koszt. Zależnie od specyfikacji produktów należy wybrać odpowiedni rodzaj konstrukcji, który zapewni optymalne warunki do przechowywania. 

Najistotniejszym czynnikiem, który przesądza o koszcie budowy komory chłodniczej jest wielkość pomieszczenia oraz,a także jego przeznaczenie. Kolejnym czynnikiem, który oddziałowuje na koszt jest poziom temperatury jaki ma zostać zapewniony w pomieszczeniu. Ważne jest tu dopasowanie wydajności agregatu chłodniczego, który pozwoli uzyskać stałą temperaturę powietrza. Równie istotne jest miejsce montażu chłodni. Należy bowiem wziąć pod uwagę grubość ścian, które za zadanie mają efektywnie odseparowywać zewnętrzną temperaturę od tej, która panuje w chłodni. Warstwa izolacyjna oraz to jaka zostanie wybrana w głównej mierze w nim magazynowane. Stopień zaawansowania konstrukcji oraz konieczna moc, która ma wychłodzić powierzchnię użytkową, a również jej wyposażenie np. meble chłodnicze to kolejne czynniki, które mają wpływ na cenę montażu chłodni.